Dokumentaalne ooper “Russia:Today”

Narva, Kontsert|Teater, TASUTA vene keeles, eestikeelsete subtiitritega

Russia: Today on Eugene Birmani uus vokaalmuusikateos, mis sünteesib omavahel verbatimi meetodit reekviemi helikeelega, et avastada, mõista ja analüüsida tänapäevast Venemaad. Teos uurib hääle kui instrumendi ja väljendusvahendi fenomeni nii muusikas kui sotsiaalvaldkonnas.

Russia:Today maailma esmaettekannet Narvas esitab Läti virtuoosne vokaalansambel Argentum. Kontserte antakse edaspidi ka Moskvas ja Londonis

Eugene Birman on tuntud oma julgete muusikaliste eksperimentide poolest sotsiaalselt ja poliitiliselt olulistel teemadel. Tema suuremahulisi teoseid  kliimamuutuse, Wall Streeti finantskriisi, Venemaa piirilepingu ja muudel sarnastel teemadel on esitanud rahvusvahelised orkestrid ja ansamblid, sealhulgas Londoni Filharmoonikud ja BBC Singers.

Russia:Today lähtepunkt on dihhotoomia Venemaal  ja Läänes valitseva vastastikku kallutatud poliitiliste kujutamiste vahel meedias ning helilooja enda keeruka identiteeditunde vahel.

Eugene Birman on Vene ja Läti juurtega Ameerika helilooja. Ta sündis Venemaal, ta varased lapsepõlveaastad langesid kokku nõukogude liidu lagunemisega, need veetis ta Venemaal ja Lätis. Peale seda kolisid nad perega Ameerika Ühendriikidesse, hiljem õppis Birman Ühendkuningriikides ning nüüd resideerub Hong Kongis.

Projekt valmis 2018. aastal, kui Birman veetis mitu kuud Venemaal pärast 23 -aastast sünnimaalt eemalviibimist. Ta otsustas olemasolevast meediast ja jõustruktuuridest mööda minna ning võttis  teose loomiseks ühendust otse inimestega kogudes sadu salvestusi eri vanuses ja erineva taustaga tavainimestelt ning kasutades nende otsest kõnet partituuri libretoks. Libreto algkeel on küll vene keel, ent Russia: Today’d esitatakse inglise, soome, saksa ja vene keeles.  Me kuuleme nende inimeste hääli, kes elavad praegu Venemaal ja nende,  kes kolisid mujale elama omades nii nõukogude aja kui postsovjeti kogemust.

Teose poliitilise poole muusikaliseks väljund on struktureeritud kui kaasaaegne vene õigeusu reekviem. Helilooja ise ütleb nii:  “Mis Venemaa oli? Milline on see praegu, milleks Venemaa saab?” Need olid küsimused, mida küsisid sajad Baltimaade, Soome ja Venemaa enda inimesed proovides mõista, kas identiteet ulatub üle kontinentide.

Muusika on lihtsalt vahend, et inimest kuulama ja mõtlema saada. Mõeldes minevikule, olevikule ja tulevikule jõuame paratamatult samade küsimuste ja tavade juurde, mis tähistab neid samu ajalisusi kui Vene Õigeusu reekviem. Tundub vältimatu, et Vene identiteeti ja tänapäeva Venemaa poliitikat puudutav muusikapala ei hõlmaks ka Vene usku.

Etenduse visuaalseks elemendiks on Moskvas asuva videokunstniku ja filmitegija Alexandra Karelina loodud film, mis on tema enda sõltumatu mõtisklus tänapäeva Venemaast.

Esitatakse vene keeles, eestikeelsete subtiitritega. Kestvus 1 tund

Sündmust korraldab Vaba Lava ja Peace Child Eesti. Projekti on toetanud USA Saatkond Eestis,  Eesti Kultuurkapital ja Rahvakultuurikeskus.

Galerii

Ajakava

Tasuta

Osalised

  • Helilooja ja autor Eugene Birman (USA)
  • Dirigent Aivis Greters (LV)
  • Lavastaja Sergei Morozov (RU)
  • Librettist Scott Diel
  • Videokunstnik Alexandra Karelina (RU)
  • Helikujundaja Margo Kõlar
  • Produtsent Tonya Wechsler

Laval Argentum ensemble Lätist : Agnese Pauniņa (sopran), Agate Pooka (alt), Rūdolfs Bērtiņš (tenor), Vitālijs Stankevičs (bass), Zigmārs Grasis (bass) + elektroonika

Meil on uus leht! Kõige uuema info jaoks külasta vabalava.ee