Komistuskivid

Teater, Tallinn

Korraldaja Vaba Lava SA

KÜLALISETENDUS „KOMISTUSKIVID
Karlsruhe Badeni Riigiteatri külalisetendus

Etenduse juhatab sisse dramaturg Jan Linders: 25. mai kell 18.40

Saksamaa alates 1933. aastast – riiklik jälgimine, kontroll ja tsensuur. Lavastus „Komistuskivid“ (sks „Stolpersteine“) meenutab üht kurba peatükki Saksa kultuuriajaloos: seda, kuidas antisemiitlik diskrimineerimine ning vasakpoolsete ja liberaalsete teatriinimeste vallandamine pärast Hitleri võimuletulekut täpselt käis.

Selleks rekonstrueerisid lavastaja Hans-Werner Kroesinger ja dramaturg Regine Dura, kes on kaks olulisemat vabakutselist dokumentaalteatri tegijat Saksamaal, Karlsruhe Riigiteatri originaaldokumendid. Aktid, ajaleheartiklid, mälestused, intervjuud tunnistajatega mängitakse laval veel kord läbi. Vaatajad, kes istuvad samuti suure töölaua taga, saavad teada, kuidas Karlsruhes juudi näitlejad, üks juudi suflöör ja intendant lahti lasti, vahistati, eksiili saadeti või enesetapuni viidi.

Lavastus „Komistuskivid“ on ühtlasi ka „õppetund riigi bürokraatia väärtusteta toimimisest“ (tsitaat festivali Theatertreffen 2016 žürii põhjendusest).

LAVAL Marthe Lola Deutschmann, Antonia Mohr, Jonathan Bruckmeier, Gunnar Schmidt

LAVASTAJA Hans-Werner Kroesinger
LAVAKUJUNDUS JA KOSTÜÜMID Rob Moonen
MUUSIKALINE KUJUNDUS Daniel Dorsch
KUNSTILINE JUHT Regine Dura
DRAMATURG Annalena Schott, Jan Linders

„Stolpersteine Staatstheater“ (ee „Riigiteatri komistuskivid“) oli üks kümnest märkimisväärsemast lavastusest, mis kutsuti Berliinis toimuvale festivalile Theatertreffen 2016.

Külalisetendus on osa Tallinna Goethe Instituudi „Saksa kevadeprogrammist.

Partnerid:

Goethe Instituut, Karlsruhe, Saksa Kevad, Baden-Württemberg

Peale etendust vestlus trupiga koostöös Eesti Teatriuurijate- ja kriitikute Ühendusega.

Galerii