Koolinoorte teatripäev

Narva, Teater

Koolinoorte teatripäev 7. oktoobril 2020 Vaba Lava Narva teatrikeskuses

Kolmapäeval, 7. oktoobril toimub Vaba Lava Narva teatrikeskus kuues koolinoorte teatripäev, mis toob kokku teatrid üle Eesti. Ida-Virumaa piirkonna õpilastele pakutakse võimalust tutvuda teatrite tegemistega ja õppida tundma erinevaid töövaldkondi teatris.
Koolinoorte teatripäevale on oodata 10 teatrit ning ligikaudu 600 õpilast, kes saavad valida üle 15 erineva etenduse ja töötoa vahel. Avatud on lavalise liikumise, butafooria, teatrikeemia, kostüümikunst  ja paljud teised töötoad. Tegevus toimub Vaba Lava Narva ruumides aga ka Narva eesti keele majas ja ettevõtlusinkubaatoris Objekt.

Päev algab kell 10.00  Vaba Lava Narva teatrimaja väikese saalis  nooremale koolieale mõeldud ja taaskasutusest rääkiva Miksteatri etendusega “ Erakordne veepudel”  ning päeva lõpetab kell 16.30 Improteatri töötoaga kus lastega tehakse improviseeritud etendus.

Koolinoorte teatripäeva on ellu kutsunud Eesti Etendusasutusete Liit eesmärgiga tutvustada etenduskunstide erinevaid vorme ja seda just noortele. Juba kuuendat aastat toimuv koolinoorte teatripäev rõõmustab igal aastal  lapsi erinevast maakonnast.
Eesti Etendusasutuste Liidu ja heategevusfondi Aitan Lapsi toel saavad õpilased sel päeval osaleda programmides tasuta.

 

LAVASTUSED

ERAKORDNE VEEPUDEL
Miksteater
Sobib 1-3 klassile
Rühma suurus: kuni 50 last
Koht: Väike saal kohviku kõrval
Algus: kell:10:00 (eesti keeles) ja kell:12:00 (vene keeles)
Kestus: 40 min

Lugu jutustab: https://www.miksteater.ee/lavastused/34-erakordne-veepudel. Lugu jutustab taaskasutusest.
Ühes köögikapis toimetab detektiivibüroo „Mesi ja Lusikas“, mida juhivad Härra Mesi ja Doktor Lusikas. Ühel päeval pöördub tublide detektiivide poole Proua Pärm, kes tunneb muret oma sõbra Veepudeli saatuse pärast. Koos kapis elades oli Veepudel Proua Pärmile tihti põnevalt rääkinud oma tulevikust, sellest kuidas ta plastikpudelist pandipakendina saab hiljem taaskasutusse suunatuna uue elu ning mis võimalused talle avanevad. Plastikust saab teha näiteks jalgpallisärgi või vaiba. Ometi läheb kõik teisiti. Proua Pärm oli tunnistajaks sellele, et tema sõber visati lihtsalt prügikasti. Proua Pärm palub kuulsate detektiivide abi, et oma sõber leida.

 

ZUGA ÜHENDATUD TANTSIJAD “2+2=22”
Tantsuetendus
Sõltumatu Tantsu Lava,
Sobib keskmisele ja vanemale vanusegrupile
Rühma suurus: max 100 inimest
Koht: Black Box
Algus: kell 12:00
Kestus: 60 min

ZUGA Ühendatud Tantsijate lavastus “2 + 2 = 22” puurib reegleid ja korraldusi, nähtavaid ja nähtamatuid kokkuleppeid meie ühises armsas elus lastena ja vanematena, keerab need pahupidi, hiilib kõrvale ja astub mööda, ei paku istet või kutsub enda kõrvale või istub kahel toolil korraga, samal ajal ikkagi koos oma kohta otsides. Selles tegevuses on püüe jõuda kohale, isegi kui seda saadab hüüe “Kohane!”.

 

BALLETILUGU
Rahvusooper Estonia
Rühma suurus: 80 last
Vanus: 1-3 klass
Koht: Black Box
Algus: kell 14:00
Kestus: 50 min

Eesti keeles (aga näitlejad oskavad vene keelt ka ja juhendada saavad vene keeles)
Haridusprojekt „Balletilugu“ pakub kõige pisematele balletihuvilistele tantsulusti ja vaatamisrõõmu. „Balletilugu“ koosneb kahest osast: esimeses osas õpitakse tundma balleti ajalugu ja vaadatakse erinevaid balleti numbreid, teises pooles saavad lapsed proovida balleti seelikuid ning õppida koos Eesti Rahvusballeti tantsijatega selgeks ühe tantsu.

 

TÖÖTOAD

LAVALINE LIIKUMINE
Rakvere Teater
Eesti keel
Sobib: keskmisele ja vanemale vanusegrupile
Rühma suurus: 20 inimest
Koht: Vaba Lava Stuudiosaal
Algus: kell: 11:00 ja 13:00
Kestus: 1,5 tundi

Räägime keha kontrollist, lavalisest kohalolust ja füüsilisest eneseväljendusest. Mida laval jälgida, mida mitte teha. Kuidas mitte lavale minnes närvi minna ja mida teha siis, kui lavanärv siiski peale tuleb.

 

PABERILT LAVALAUDADELE
Eesti Draamateater
Eesti keel
Sobib: vanemale vanusegrupile
Rühma suurus: 5-14 inimest
Koht:  Eesti Keele maja, klassiruum AAS
Algus: 12:00 ja 14:00
Kestus: 90 min

Kuidas lavastused sünnivad? Kes on lavatagused jõud? Kelle abiga sünnivad meeldejäävad teatriõhtud? Uurime kahe väga erineva Eesti Draamateatri lavastuse näitel kuidas kellegi ideest sünnib lõpuks etendus, mida jälgivad sajad silmapaarid.

Töötoa käigus paneme kokku  ka oma unistuste teatri repertuaari.

Juhendaja Kairi Kruus, Eesti Draamateatri kirjandustoa toimetaja

 

BUTAFOORIA TÖÖTUBA
Ugala Teater
Eesti keel
Keskaste
Rühma suurus: 10-12 inimest
Koht: Vaba Lava Backstage
Algus:  kell 12:00
Pikkus: 60 min

Butafooria tähendab esemete järeletegemist materjalidest, millest neid tavaliselt ei tehta. Töötoas uuritakse, miks on teatris vaja päriselu kopeerivad asju ja teatri butafoor õpetab neid valmistama.

 

EESTI TEATER
Eesti Draamateater
Eesti keel
Sobib: vanemale vanusegrupile, õpetajad
Rühma suurus: 5-15 inimest
Koht: Väike saal  NO2 kohviku kõrval
Algus: 13:30 ja 15:00
Kestus: 60 min

Ülevaade Eesti teatrist siin ja praegu – mis laadi teatrit tehakse, kes seda teevad ja kus. Kaardistame olulisemad tegijad. Lisaks tutvustame 100. juubeli puhul Eesti suurimat sõnateatrit, Eesti Draamateatrit.

Juhendaja Ene Paaver, Eesti Draamateatri dramaturg

 

MASKI LÕIKAMINE
Rakvere Teater
Sobib: keskmine vanusegrupp
Rühma suurus: 5-15 inimest
Koht: VL koosolekuruum
Algus: 11:00 (eesti keeles) ja 13:00 (vene keeles)
Kestus: 90min

Naervast  (komöödia) ja nutvast (tragöödia) maskist on saanud teatri ja näitekunsti sümbol. Rituaalsed ja teatris kasutatavad maskid on näokatted, mille eesmärk on muuta kandja mitte tuntavaks või teha ta teatud inimese või olendi näoliseks. Kuidas ja millest neid valmistatakse, sellest räägimegi.

 

NÄITLEJA TÖÖ WORKSHOP
Ugala Teater
Eesti keeles
Sobib: keskmine vanusegrupp
Rühma suurus: 5-15 inimest
Koht: Suur saal Objekti juures
Algus: 12:00 ja 13:30
Kestus: 60 min

Kuidas käivitub mängumootor? Kuidas näitleja keskendub ja etenduseks valmistub? Missuguseid harjutusi oleks endalgi kasulik teada kui on tarvis klassi või laiema publiku ees üles astuda? Töötoas õpitakse lähemalt tundma näitleja erinevaid töövahendeid ja tehakse ühiselt harjutusi, mis arendavad kujutlusvõimet, koostööd ja pakuvad mängurõõmu.

 

KOSTÜÜMI TÖÖTUBA
Endla Teater
Sobib: keskmine vanusegrupp
Rühma suurus: kuni 15 last
Koht: Eesti Keele maja , koosolekuruum METS
Algus: 11:00 (eesti keeles) ja 12:30 (vene keeles)
Kestus: 60 min

Kostüümi Töötoas saab teadmisi teatrikostüümi loomise protsessist. Tutvutakse kostüümide kavanditega  ja valmistame ise kaunistusi kleidile.

Töötoa juhendaja rätsep Maie Laik,

 

LAVAKUJUNDUSE TÖÖTUBA
Endla Teater
Sobib: keskmine vanusegrupp
Rühma suurus: kuni 15 last
Koht: Eesti keele majas, kooslekuruum METS
Algus: 14:00 (vene keeeles) ja 15:30 (eesti keeles)
Kestus: 60 min

Miks on vaja teatris lavakujundust? Millest neid tehakse ja mis on seejuures oluine? Räägime lavakujunduse olulisusest teatris, vaatame erinevaid kujundusi ja grupitööna valmib ka enda lavakujundus. Töötuba juhendab  Endla Teatri butafoor Kaido Torn.

 

IMPROTEATRI TÖÖTUBA
VAT Teater
Sobib: keskmine vanusegrupp (või vanem aga ühes vanusegrupis kõik)
Rühma suurus: 20-25 last
Koht: VL stuudiosaal
Algus: 15:00 ja 16.30
Kestus: 90 min

Improteater ehk improviseeritud teater on etenduse loomise viis kui tekst ja karakterid ja tähendused sünnivad otse publiku ees, kohapeal. Improteatri töötoas loome pingevaba ja turvalise keskkonna, kus osalised saavad end vabalt tunda ja avastada endas uusi külgi. Lõbusate harjutuste ja grupimängudega käivitame loovuse ja fantaasialennu, arendame tähelepanu ja reaktsioonikiirust, parandame koostöövõimet ning õpetame naerma eksimuste üle. Läbi improviseerimise kasvatame enesekindlust ja esinemisjulgust ning arendame avatud ellusuhtumist. Improviseerida võivad kõik(!), kes soovivad veeta suurepäraselt aega!

Töötoa juhendaja  on Rauno Kaibiainen

Ajakava

  • K 07.oktoober 2020 Kell: 10:00