Meyerhold / Teater ”Otkrõtoje prostranstvo”

Narva, Peterburi teatrite päevad|Teater vene keeles, eestikeelse sünkroontõlkega

Venemaa rahvusliku teatripreemia “Kuldne mask” nimekirja lavastus

20. sajandi uuendusliku lavastaja Vsevod Meyerholdi isiksus, mis ei mahtunud tavapärasesse raamistikku nagu ka tema NKVD kongides lõppenud elu, andis tõuke etenduse loomiseks, mida lavastaja Roman Gabria määratleb kui mitteilukirjandust.

“Meyerhod” pole mitte ainult mõtisklus igavesel teemal “kunst ja võim”, aga ka katse tõlgendada kaasaegselt ajaloolist süžeed ja leida saatuslikke riime elu ja loomingu vahel. Kuidas teater tungib ellu ja elust saab teater? See on lugu, millele sarnaseid leiab ka tänapäeval.

Näidendi üks keskseid tegelasi on näitlejanna Zinaida Reich- Meyerholdi naine, armastus ja muusa. Ta oli tema jaoks esimene nii elus kui teatris. Nende peaaegu müstline side ja üksteise lähedale hoidmine nii armastuses kui töös, on lavastaja luubi all.

Lavastuse helilooja Vladislav Krõlov, Roman Gabria tihe kaasautor, kirjutas etenduse tarbeks IDM-stiilis elektroonilise originaalmuusika. Lavastut toetavat Aleksandra Magelatova videokollaaži võib nimetada etenduse neljandaks osatäitjaks.

Roman Gabrina: “Minu jaoks on Meyerhold väga vastuoluline isiksus. Selles näen ma tema eluloo teravate konfliktide ühte põhjust. Teda juhtis soov uuendada, vajadus kogu aeg muutuda, olla pidevais otsinguis ja loobuda tuleviku avastuste nimel olemasolevatest veendumustest. Uuendaja loometee on paratamtult täis vigu. See on pidev eksperiment, sealhulgas iseendaga. Lavastuses kasutame retrospektiivi selleks, et leida traagilise lõpu põhjuseid.”

Etendus kestab 1 tund ja 20 minutit.

Esietendus 26. jaanuaril 2019. aastal Dostojevski muuseumis.

Galerii

Ajakava

Osalised

  • autor, lavastaja ja kunstnik Roman Gabria
  • kostüümikunstnik Natalja Kornilovа
  • helilooja Vladislav Krõlov
  • videokunstnik Aleksandra Magelatova
  • liikumisjuht Nikolai Kugljant
  • valguskunstnik Vassili Kovaljov
  • lavastaja assistent Anastasia Zaslavskaja

Osades: Anatoli Žuravin, Alla Daniševskaja, Sergei Grozdev.