Minu eesti vanaema

KOOSTÖÖLAVASTUS Teater, Tallinn VENEKEELSETE SUBTIITRITEGA

Korraldaja Vaba Lava SA, R.A.A.A.M.

„Minu eesti vanaema“ lavastaja Julia Aug käis oma kodakondsuse säilitamiseks Eestis kohtute vahet seitsme aasta jooksul – 2010-2017. aastani. Kodakondsus, nagu ta ise arvas, oli tal alati sünnijärgselt olemas olnud, kuna ta vanaisa Oskar Aug ja vanaema Ksenia Klettenberg olid sõjaeelse Eesti Vabariigi kodanikud. Kord oli ta Eesti kodanik ja siis jälle mitte – üks kohtunik kinnitas kodakondsuse ning teine võttis selle taas ära. Vaatamata sellele, et Julia advokaat leidis arhiivist dokumendid, mille järgi Oskar Aug sai Eesti kodakondsuse 1918. aastal, uuendas Politsei- ja Piirivalveamet kohtuprotsessi mitmel korral. Samuti ei leidu üheski arhiivis dokumenti, mille järgi Julia oma kodakondsusest loobunud oleks. Hiiglama palju tolmuseid pabereid, pleekinud tõendeid, protokolle on kehastunud olematusest, mille taga on aga inimeste elud. Otsekui imedena ilmuvad välja haruldased säilinud fotod. Neile dokumentidele toetudes sündis Julial sisemine virtuaalne dialoog oma vanaemaga. Vanaemaga, kellega ta isa sõnul ja ka fotode järgi, on väga sarnane. Vanaema suri siis, kui Julia oli kaheksa-aastane. Enne seda jõudis ta Juliat palju õpetada. Näiteks tikkimist ja kudumist, seda kuidas tikkida mustale kangale värvilisi lilli. Ta õpetas ka seda, mida tohib ja mida ei tohi. Ei tohi näiteks istuda, käed rüpes. Võib lugeda, kududa, teha koduseid töid ja isegi magada, aga mitte logeleda. Kogu oma elu, alates lapseeast, on ta oma vanaemaga vestelnud ja näinud oma silme ees tema nägu. Just sellest dialoogist, saatusest, fotode põhjal ärganud meenutustest, müütidest, kuivadest arhiivipaberitest, hüpleva käekirjaga tehtud märkmetest ja mälestustest on tekkinud Julial soov rääkida ühe inimese elust, kes armastab, unistab, elab ning jutustada temast nagu tunnistaja. Julia vanaema on see tugev niit, mis seob Juliat oma kodu – Eestiga.
„Minu eesti vanaema“ on esmalt lavastus identiteedist ja küsimustest, mille inimene endale esitab: „Kes ma olen?“. Samuti vastustest, mida neile püütakse leida. Lavastus räägib sellest, kuidas kaotatakse ja leitakse oma kodumaad.
Esietendus 10. märtsil 2019 Vaba Lava Narva teatrikeskuses.

Etendus on eesti ja vene keeles, venekeelsete tiitritega.

Etenduse pikkus 1h 40min ilma vaheajata.

Lavastuse väljatoomist on toetanud Eesti Rahvuskultuuri Fondi Kristi ja Siim Kallase fond.

R.A.A.A.M. üldkontakt 

Eesti inimeste hea tervise huvides ning seoses Vabariigi valitsuse poolt väljakuulutatud eriolukorraga tühistab Teater R.A.A.A.M. kõik planeeritud etendused alates 13.03.2020 kuni 01.05.2020.

Sel perioodil ärajäävate Teatri R.A.A.A.M. etenduste piletid vahetatakse ümber mõnele teile sobivale hilisemale etendusele või ostetakse tagasi kuni 20. aprillini. Piletite tagasostmiseks pöörduda piletimüügipunkti või saata oma nimi koos pangakonto numbriga aadressile või vastavalt pileti müügiostu kohale.

 


MEEDIAKAJASTUSED

21.02.2019 Postimees – Julia Augi lavastuses mängivad põnevad näitlejad

11.03.2019 ERR kultuuriportaal – Julia Aug lavastusest “Minu eesti vanaema”: see lugu põhineb armastusel ja humanismil

Galerii

Osalised

  • Lavastaja Julia Aug (Venemaa)

Mirtel Pohla, Ülle Kaljuste (Eesti Draamateater), Jaak Prints, Laura Kukk (NUKU), Gert Raudsep.