ON THE EDGE: ETENDUS KARBIS

Muu asukoht, ONLINE Tallinn, ON THE EDGE

Korraldaja Vaba Lava, Totška Dostupa

“Etendus karbis” on audioessee, mis käsitleb keeleteemat, linna ja selle ajalugu, mida saab lugeda hoonete seintelt ja kuulda selle elanike häältes. Helietenduse esitlus toimus 2019. a novembris Veneetsias sihtasutuse V-A-C „Palazzo Zatteres“ ning praeguse festivaliprogrammi jaoks loodi spetsiaalne veebiversioon.

Lavastuses “Etendus karbis” on põimitud mitu motiivi: järkjärgulise hävingu tunnustega varemed ja aja paatina on turismimagnetiks; milline koht jääb kohalikule elanikule populaarses turismikeskuses nagu selleks on Veneetsia?; müstilised süžeed Veneetsia tajumisel: viirastused, nõiad, näkid, kes elavad Veneetsia kanalite rohelises vees.

Kultuurimaja. Alates 2018. aastast on Palazzo Zattere talvehooajal muutunud kohalike elanike kultuurimajaks. Kultuurimajad tekkisid Nõukogude Liidus 1920-ndatel kultuuriinstitutsioonidena et tõsta masside haridustaset. Nendega seostub sõna “isetegevus”, mis on tähenduselt lähedane iseorganiseerumisele ja tuletab meelde ühiskondliku kultuurse vabaaja olulisust. Vaatamata nõukogude minevikuga seotud negatiivsetele varjunditele on kultuurimaja ja amatööride etendused olulised ühiskondlikud algatused, mida ei tohiks unustada.

Näib, et “kultuurimaja” ja “müstilise süžee” vahel on terve kuristik, kuid see pole nii, sest esimesed kultuurimajad ilmusid revolutsioonijärgses Leningradis, mis oli kui lagunenud kummituslinn. See eriskummaline vormide ristumispaik kajastus kirjanduslikus stiilis “Punane gootika”, mis avaldus Nikolai Ognevi romaani “Kostja Rjabtsevi päevik” näidendis.

Materjali kogumisel sattusid autorid, kes ei osanud itaalia keelt, keerulisse situatsiooni. Tõlke moonutusi ei saa tähelepanuta jätta, kuid need põhjustavad pigem ootamatuid ja huvitavaid kaldeid.

Etendus koosneb peatükkidest ja on koostatud linna melust, muusikast, “Kostja Rjabtsevi päevikust” ning intervjuust. Etenduse koduleht on nende peatükkide kaart sinna paigutatud radadega. Iga rada ise on üks näidendi süžee arengu variantidest. Neid on mitmeid: üks täisversioon ja neli lühemat temaatilist versiooni. Kaardil olevad peatükid on tähistatud ruutudega ja rajad peenete punaste joontega.

Etendusele pääsemiseks tuleb vaatajal registreeruda ja valida sobiv seanss. Registreerumisel tuleb valida kasutajanimi ja täita lühike ankeet. Vastused mõjutavad etenduse sündmuste käiku.

Etendust saab vaadata vene ja inglise keeles.

______________________________________________________________________

“On the Edge” on sündmuste sari, mis koostöös Peterburi festivaliga Totška Dostupa toob vaatajateni praegu 11 interaktiivset etendust veebis.

Uurime, mis on teater, kui see ei saa toimuda füüsilises ruumis või kui see toimub mitmes füüsilises ruumis korraga. Kava on rahvusvaheline ja valminud suletud riigipiiride tingimustes. Isolatsioonist, reaalsuse tajumisest ja piiride kaotamisest, olgu need siis geograafilised, füüsilised või mentaalsed, hakkavad rääkima teatritegijad Suurbritanniast, Saksamaalt, Venemaalt, Lätist, Šveitsist, Eestist.

On the Edge on uute tehnoloogiate testimiseks ja tutvustamiseks projekti „New Technologies and Innovation in Theater“ raames. Projekti rahastab 90% ulatuses Eesti-Vene piiriülese koostöö programm 2014-2020. Rohkem infot projekti kohta siin ja programmi kohta www.estoniarussia.eu.

„On the Edge“ valmis Eesti-Vene piiriülese koostöö programmi 2014-2020 rahalise abiga. Selle sisu eest vastutab ainuisikuliselt Vaba Lava ning selles kajastatu ei peegelda mingil juhul Programmi, programmis osalevate riikide ega Euroopa Liidu seisukohti.

Galerii

Ajakava

 • L 11.juuli 2020 Kell: 23:00

  ONLINE
 • N 16.juuli 2020 Kell: 21:00

  ONLINE
 • L 18.juuli 2020 Kell: 23:00

  ONLINE
 • R 24.juuli 2020 Kell: 16:00

  ONLINE

Osalised

 • Autor Jevgenia Mjakisheva
 • Autor Daria Bresler
 • Autor Vladislava Milovskaja
 • Autor Leila Alijeva