ÜLEMINEKUAJA INIMESED

VABA LAVA lavastus Teater, Tallinn VENEKEELSETE SUBTIITRITEGA

Korraldaja SA Vaba Lava

Seoses eriolukorraga 4.04 etendust ei toimu ja piletid ostetakse tagasi või vahetatakse ümber mõnele hilisemale Vaba Lava etendusele. Piletilevist pileti soetanud inimestega võtab Piletilevi ise ühendust ja edastab peagi täpsemad juhised.

 

Mis on üleminek? Kes on üleminekuinimesed? Üleminekute või muutuste suhtes kõige tundlikumateks inimesteks peetakse kunstnikke. Seepärast esitasimegi küsimused just neile. Marc Shagallist kuni tänapäevani on kunstnike, nende tõeliste üleminekuinimeste looming ja lood avanud varjatud konflikte põlvkondade, rahvuste ja riikide vahel. Üleilmsed sotsiaalsed ja kultuurilised muutused ei seostu ainult poliitilise režiimi teisenemisega, vaid ka näiteks rändelainetega. Kunstnikud vastavad küsimustele iseenda, aja ja keskkonna kohta, milles nende looming sünnib või jääb sündimata. Need vastused jõuavad meieni ajas ja ruumis muutuvate isiklike lugude kaudu. Iga lugu määratleb üleminekut omal moel, iga uus koht võib anda loomingule uue suuna. Mille nimel maksab tänapäeval kunsti teha? Vastuseid on palju ning igas neis peegeldub kaasaja igapäev.

“Adusin, et elu ise lavastab kõige paradoksaalsemal, hirmsamal ja paremal moel. Sellest ajast tean, et dokumentaalne tekst vastab mu küsimustele palju paremini kui see, mida näitekirjanikud välja mõelda suudavad” (Mihhail Patlasov, 2020).

Lavastaja Mihhail Patlasov on rahvusliku teatripreemia „Kuldne Mask“ kahekordne laureaat ja Peterburi kõrgeima teatripreemia „Zolotoi sofit“ laureaat. Peterburi Aleksandriski teatri lavastaja.

Lavastus on koostatud vestlustest, milles osalesid: Ene-Liis Semper, Marko Mäetamm, Alexei Gordin, Raul Kurvitz, Olesja Katšanovskaja-Münd, Artemy Troitsky, Maria Bonchuk & Sergei Haragoriev, Dmitri Filiminov, Andrei Kedrin, Sergei Minin, Ingrid Margus ja Martin Saar, Bita Razavi, Edith Karlson, Darja Popolitova, Varvara & Mar, Dénes Farkas, Evi Pärn, Alina Tihhonova, Daniel Kolpaktši, Aleksandr Openko, Eduard Zentsik.

“Üleminekuaja inimesed” kuulub Vaba Lava 2020/2021 hooaja kuraatorprogrammi, mille teemaks on “Murranguaja inimesed”. Fookuses on aastad 1989–2019 ning Baltimaad ja nende lähinaabrid: Venemaa, Valgevene ja Ukraina. Kuraatoriks on leedu näitekirjanik Marius Ivaškevičius. 

Etendused eesti keeles venekeelsete subtiitritega.

Kestus: 1h 15 minutit.

Esietendus 29. jaanuaril 2020 Vaba Lava Narva teatrikeskuses.


MEEDIAKAJASTUSED

29.02.2020 AK kultuuriuudised: Mihhail Patlasov: “Kunstnik on alati otsingus”

28.01.2020 ERR kultuuriportaal: Vaba Lava Narva teatrikeskuses esietendub dokumentaallavastus “Üleminekuaja inimesed”

24.01.2020 ETV+ (Koffe+) : Märt Meos “Üleminekuaja inimestest” ja Vaba Lavast

21.01.2020 Põhjarannik: Intervjuu lavastaja Mihhail Patlasoviga

Galerii

Ajakava

Kutsega

Osalised

  • LAVASTAJA Mihhail Patlasov
  • DRAMATURG Alina Škljarskaja
  • KUNSTNIK Alina Tihonova
  • VIDEOKUJUNDUS Mihhail Ivanov, Evi Pärn
  • HELIKUJUNDUS Daniil Koronkevitš
  • VALGUSKUJUNDUS Priidu Adlas

LAVAL:
Dan Jeršov
Karl Andreas Kalmet
Liis Lindmaa
Ingrid Margus
Gert Raudsep
Liina Tennosaar