Vabaduse teatrifestival: Kantgrad

Kreenholm Manufaktuur Teater, Narva, Festival

Maailm pärast katastroofi, sõjajärgne Königsberg, mis nüüd on nimetatud Kaliningradiks. Häda võidetuile, aga kui õnnelikud on võitjad? Elu 1945.aastal äsja liidetud territooriumil – selline nagu ta on, dokumentaalsete materjalide kaudu.

Oma kodudest välja aetud sakslased ja linna üle võtma tulnud venelased. Kahe vaenlase vahel puhkev armastuslugu – nõukogude ohvitseri romaan sakslannaga, kelle mees päästab väljasaatmisest.

Kaks maailma – kaotajad ja võitjad, põliselanikud ja sissetulnud, sõjaväelased ja tsiviilisikud, mehed ja naised, lapsed ja vanurid – hakkavad üles ehitama uut elu ning jätavad hüvasti vanaga.

Marius Ivaškevičius, dramaturg ja lavastaja: „Minu arvates räägib lavastus sellest, et sõda ei lõpe kapitulatsiooniaktile allakirjutamisega, rahulepinguga. See haav elab tunduvalt kauem kui sõda ise. Inimlikkuse võitlus ebainimlikkuse vastu, mis toimub hiljem. Ühed tahtsid nõrgestada vaenlasi näljaga, kelleski aga tekkis soov neid  päästa, ja see jätkus kuni sakslaste väljasaatmiseni. Mõista, et see on katastroof, on väga tähtis täna, kui me seisame sõja lävel.”

Pikkus 1:30h

Meeskond

Dokumentaallavastus

Lavastaja: Anastassia Patlai

Dramaturg: Nana Greenstein

Intervjuud: Mihhail Koltšin

Kunstnik: Leša Lobanov

Näitlejad: Olga Lapšina, Maria Surova, Nikolai Mulakov, Aleksander Topuria

Lavastuse loomist toetas Henri Bölli Fond.