Jarmo Reha “WhiteWash”

Sveta baar Kuraatoriprogrammi lavastus Teater, Tallinn

Korraldaja SA Vaba LAva

Identiteedil on palju kihte, aga on kiht, millest ei pääse, ka siis mitte, kui see on sotsiaalne konstruktsioon. Oma subjektiivse sisetundega, mis ei mahu ühegi sildi alla, oled oma nahas ikka üksi, olgu ümber nii palju valgust, kui tahes.

Bulgaaria analüütik Ivan Krastev on öelnud, et “lääne” ja “ida” suhe on nagu jäljendaja ja tema ideaali suhe. Kas “ida” ainus võimalus on olla “lääne” sohipoeg – same, same, but different? Ja kui mängu tuleb rassiküsimus, nahaküsimus, aga tulgu pealegi, – kas whitewash on “ida” ainus võimalus? Valge nahk, valge mask? Kuhu minna, kui oled valge, aga mõned valged on valgemad, kui teised? Eks ikka sinna, kust oleme tulnud – pimedusse, tühjusesse. “WhiteWash” on performatiivne sööst identiteetide mutiauku.

Jarmo Reha on vabakutseline lavastaja, näitleja ja etenduskunstnik, kes ennist kuulus ka Teater NO99 truppi. Vabakutselisena on Reha alustanud pikemaaegset koostööd Belgias resideeruva lavastajaga Armel Roussel – nende ühisest koostööst on sündinud rahvusvaheline lavastus “Elagu elu, mis põletab rinda”(2019) ning tulemas on ka “Ether/After”(2021) ja “Walzc”(2022), kus Reha lööb kaasa kaaslavastaja ja näitlejana.

Eestis on Reha töötanud etenduskunstnikuna Emer Värgi lavastuses “You will see so many pretty things” – Kanuti Gildi SAAL (2019). Reha esimene lavastajatöö oli “Oomen”(2018), mis pälvis koostöös dramaturgide Aare Pilve ja Laur Kaunissaarega Eesti Teatri Aasta Auhinna “uue dramaturgia” eest. “WhiteWash” saab olema tema teine töö lavastajana, milles ta astub üles ka etendajana.

 

Korraldaja: SA Vaba Lava
Kaasprodutsendid: Volksbühne Berlin, Baltoscandal festival
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Lavastus on loodud festivali POSTWEST raames Saksa Kultuurifondi toetusel.
Tänud: Henry Kasch, Allan Räim, Maldar-Mikk Kuusk, Ellon Tiivas, Margus Terasmees, Liisa Liksor, Kanuti Gildi SAAL, EKKM, Uue Loomingu Maja (ULM), Widescreen Productions, Uninaks
Esietendus 3. juuli 2020, Baltoscandal festival, Tsentrum, Rakvere
Kestus: 90’
Etendus on eesti keeles.

Galerii

Osalised

  • Idee, lavastus, esitus Jarmo Reha
  • Helilooja Markus Robam
  • Valgus- ja videokunstnikud Sasha Mirson ja Mikk-Mait Kivi
  • Valguslahenduse ideed Emer Värk
  • Kunstnik Madlen Hirtentreu
  • Tekstid ja dramaturgia Laur Kaunissaare
  • Lavastuse assistendid Kätlin Kukebal ja Tuuli Raadik
  • Produtsent Eneli Järs