Vaba Lava

Kuidas tekkis Vaba Lava loomise mõte?

Vaba Lava tekkis vajadusest leevendada väiketeatrite ja vabakutseliste probleeme nagu näiteks esinemispaikade ja prooviruumide puudus, vähene turundus- ja välissuhtlusalane võimekus, mängu- ja enesetäiendusvõimaluste puudus jne. 2010. aastal panidki  üheksa väiketeatrit – MTÜ R.A.A.A.M, MTÜ Genialistide Klubi, MTÜ Rhizome, MTÜ Polygon Teater, SA Eesti Teatri Festival, MTÜ Loominguline Ühendus Oma Lava, MTÜ Teine Tants, MTÜ Kell Kümme, SA Eesti rahvapärandi ja kirjavara esitamise selts LOOMINE – seljad kokku ja lõid SA Vaba Lava. Vaba Lava loomise ajendiks oli pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi.

Mil viisil erineb Vaba Lava igapäevane toimimine teistest Eesti teatritest?

Vaba Lava sai üles ehitatud uudse ja originaalse mudelina Eesti teatrimaastikul. Vaba Lava pole klassikaline repertuaariteater kindla peanäitejuhi ja trupiga. Vabas Lavas on vaid väike administratiivne ja tehniline tiim ning loomingulise poole pealt iga kahe aasta järel vahetuv kuraatorite tandem – rahvusvaheline kuraator ning eestipoolne abikuraator, kes valivad igaks hooajaks välja teatri kuraatoriprogrammi. Kõigil on võimalik kandideerida, valikusõel peaks tagama kvaliteedi ja värskuse.

 

Vaba Lava eesmärgiks kujuneda etenduskunstide valdkonna produktsoonikeskuseks ja loomeinkubaatoriks ning laiendada rahvusvahelist areaali, andes oma panuse nii kultuurieksporti kui -importi.

Vaba Lava video on filminud Pimik Stuudio.

 

Sihtasutus Vaba Lava järgib oma tegevuses vabaühenduste tegevuse eetilisi põhimõtteid:

Vabaühenduste eetikakoodeks