Kes kardab pimedat?


Osalised

 • Idee autor ja lavastaja

  Jaanika Juhanson

 • Näitekirjanik

  Martin Algus

 • Lavastuskunstnik

  Sander Põldsaar

 • Valguskunstnik

  Priidu Adlas (Vaba Lava)

 • Heliloojad

  Jakob Rosin ja Andre Louis

 • Helirežissöör

  Jakob Rosin

 • Muusikaõpetaja

  Tarmo Kesküll

 • Liikumisjuhid

  Helen Solovjev ja Kardo Ojassalu

 • Lavastuskorraldaja

  Tuuli Raadik

Kas pime käib teatris? Kas pime nutab? Kas pime armub? Kas pime tantsib? Kas pime näeb unenägusid? Kas pime liikleb tänaval? Kas pime loeb raamatut? Kas pime vaatab televiisorit? Kas pime pidutseb? Kas pime seksib? Kas pime läheb ise lavale?

Lavastus „Kes kardab pimedat?“ on lugu vabanemisest, lendutõusust, oma unistuste poole liikumisest. Mitmest noorest pimedast inimesest, kelle elus on ühel või teisel moel pöördeline punkt. Aga ühtlasi saavad lavastuses vastuse nii mõnegi nägija küsimused, kuidas ikka täpselt pime inimene elab ja toimetab. Ehk saavad tuulutatud mitmedki ühiskonnas levinud hirmud ja müüdid, mis pimedate kohta liikvel.

Eesti ühiskonna teadlikkus erivajadustega inimeste igapäevaelust on üsna kesine. Üks aspekt on üldine teadmatus probleemidest, hoopis teine aga see, et erivajadustega inimesi kiputakse käsitlema kas ohvritena või siis vastupidi – võltsoptimistlikus toonis „No küll ta on tubli“. Aeg on küps suuremaks dialoogikatseks. “Kes kardab pimedat?” on just nimelt pimedaks olemist või vaegnägemist valgustav lavastus. Lavastus on kogetav nii ainult kuuldeliselt, kui ka kuuldeliselt ja visuaalselt. Näitekirjanik Martin Algus sai teksti kirjutamisel inspiratsiooni antud lavastuse trupist ning tekstile on lisatud lõike pimedate ja vaegnägijate dokumentaalsetest materjalidest (blogid, intervjuud, vestlused).

Terateater on Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juures tegutsev Eesti esimene pimedate ja vaegnägijate teater, mis tegutseb alates 2013.aasta sügisest. Lisainfo: facebookist https://www.facebook.com/Terateater-346676528822096/ ja kodulehelt https://weebly.terateater.com

Lavastaja Jaanika Juhansoni arvamuslugu „Kes kardab pimedat“ Postimehes https://arvamus.postimees.ee/2956699/jaanika-juhanson-kes-kardab-pimedat

Lavastaja 2015.a TEDxNarva kõne samal teemal

Etendus vaheajaga. Pikkus ca 2h ja 5 min.

Esietendus: 19.02.2016

Etendused: 20.02, 25.02, 26.02, 27.02

Peale teist etendust, 20.02.2016 toimub vestlus loojate-esitajatega. Vestlust modereerib Madli Pesti.

Peale viiendat etendust, 27.02.2016 toimub Pime Pidu, kus pimedas ruumis toimuvad tants, trall ja seltskonnamängud. Avatud on kohvik.

Lisaprogramm:

26.02 seminar „Pime kultuur“ ja elamuskoolitus „Pime päev“, kus saab tutvuda pimedate igapäevaste tegevuste ja hobivõimalustega.