Keegi KGB-st


Osalised

 • Lavastaja

  Dmitri Jegorov (RUS)

 • Dramaturgid

  Danila Privalov(RUS); Andres Popov(EST); Alexandr Špilevoj (LT); Dan Jeršov(EST)

 • Kunstnik

  Konstantin Solovjev (RUS)

 • Videokunstnik

  Natalja Naumova (RUS)

 • Helikujundaja

  Marten Kuningas

 • Valguskujundaja

  Meelis Lusmägi

Humoorikas katse luua tõsist lavastust Baltikumi KGB-st!

Näidendi “Человек из КГБ / Keegi KGB-st “loomise kallal töötas rahvusvahelise autorite tiim – venelased, leedulased, eestlased ja  lätlased. Kõik sama põlvkonna inimesed: sündinud 20. sajandi lõpus, mis tähendab, et kogu nõukogude ajalugu on vaid tükike minevikust. Prooviti erinevatest riikidest leida KGB kaastöölisi ning nendega võimalikult ausalt rääkida. Oli soov mõista, mida arvavad nad sellest ammusest ajast nüüd, kui kõik on muutunud – kui 20. sajandi on välja vahetanud 21. sajand ning midagi olnust pole võimalik tagasi tuua. Mis juhtus nende inimestega muutuste keerises? Kuidas nad toona muutusi tajusid? Millised järeldused peame sellest loost tegema ja kas neid järeldusi üldse on vaja teha?

Danila: “Kui ma 12 aastaselt vaatasin „Tähesõdu (Star Warsi)“, tabasin end mõttelt, et vaatan situatsioonile vaid ühelt poolt. Sa vaatad „Surma tähte“, näed Darth Vaderit, sulle öeldakse – nad kõik on seal halvad. Ja me kardame neid. Aga nii huvitav oleks ju näha filmi sellest, kuidas elavad inimesed „Surma tähe” pardal. Nad ju ka mõtlevad seal midagi. Muretsevad, räägivad millestki.Darth Vader ju ometigi tunneb midagi. Kogu elu olen ma igalt poolt kuulnud, et KGB – see on midagi hirmsat. Küllap just nimelt sellepärast olengi tahtnud aru saada selle „hirmu” keemiast. Seda, mis sinus hirmu esile kutsub.”

1980ndatel aastatel, kui Eesti, Läti ja Leedu said iseseisvaks, sattus Baltimaade KGB väga paradoksaalsesse olukorda. Kunagi varem polnud ükski Nõukogude Liidu võimas ja tugev organisatsioon vaid mõne päeva jooksul hingusele läinud.

KGB kadus, aga seal töötanud inimesed jäid. Nad olid pikka aega teeninud Nõukogude Liitu ning saavutanud seal erilise positsiooni. Ja nüüd korraga leidsid nad end hoopis teisest maailmast.

Baltimaade KGB-laste saatus kujunes erinevaks. Mõni pühkis siinse tolmu jalgelt, mõni asus uue riigi eriteenistustega koostööd tegema, mõni tappis end ära. Need, kes jäid ellu, on nüüd juba üsna eakad inimesed.  Mõni neist varjab oma minevikku ja mõni, vastupidi, uhkustab sellega. Pole mingit seaduspära…

NB! Tegemist on eelkõige tragikomöödilise lavastusega dokumentaalse teatri telgitagustest.

*Lavastus sünnib Vaba Lava teatrikeskuse ja Eesti Rahva Muuseumi koostööprojektina.

MEEDIAKAJASTUSED

Lavastaja Dmitri Jegorov: KGB? Ei ole mõtet taas kinnitada, et lumi on valge