Lühiajaline


Osalised

 • Lavastaja

  Semjon Aleksandrovski (Peterburi)

 • Kunstnik

  Aleksei Lobanov (Moskva)

 • Autor

  Konstantin Stešik (Minsk)

 • Fotokunstnik

  Mark Raidpere (Tallinn)

 • Dramaturgiline abi

  Laur Kaunissaare

Teater ilma näitleja füüsilise kohaloluta

 1. – 31.maini etendub Vabal Laval „Lühiajaline“ – Peterburi teatriskeene ühe leidlikuma noore lavastaja, iisraeli-vene päritolu Semjon Aleksandrovski puudutav dokumentaallavastus isadest ja poegadest. See on lavaline installatsioon mäletamisest ja üksindusest, milles etenduskunstnikud Eestist osalevad läbi helisalvestuse, mille nad on talletanud koos oma isaga. Aleksandrovski lavastusega koos sünnib fotokunstnik Mark Raidpere seeria isadest ja poegadest. “Haakisin lavastuse tekstiga koheselt, sest see väljendab intensiivses sõnastuses seda kogemust vanemliku suhtluse tragikoomilisest raskusest, mis mind saatnud on ja puudutab,” ütleb Raidpere enne esietendust.

Semjon Aleksandrovski: “Mind liigutab kõige rohkem elu tekkimine laval. See hetk, mil keegi saalist otsustab minna installatsiooni sisse. See muudab kõik elusaks. Kõige ilusam on seejuures, et installatsiooni siseneja, kes kuulab näitlejate salvestusi, pole ju ise näitleja, vaid vaataja. Mina lavastajana ei võtnud tal käest kinni ega vedanud teda kuhugi. On vaid võimalus minna installatsiooni sisse ja inimesed kas kasutavad seda võimalust või mitte. Elu on kui võimalusi täis hetkede jada ja seepärast on ka aeg oma olemuselt just midagi lühiajalist. See, kuidas see mõte laval kuju võtab, puudutabki mind kõige rohkem.”

Aleksandrovski töid iseloomustab ruumiinstallatsiooniline ja dokumentaalne lähenemine teatrikunstile. Sel moel on Lev Donini käe all lavastamist õppnud Aleksandrovski loonud näiteks dokumentaalteose Moskva Taganka teatri ühe legendaarse lavastuse ühest krestomaatilisest misanstseenist, millest on aastakümnete jooksul läbi käinud kümned näitlejad. Tema hiljutine Peterburi Noorsooteatri lavastus oli aga näitlejate endi lapsepõlvemälestustel põhinev installatsioon. Tallinnas tegeleb Aleksandrovski ja tema ihukunstnik Aleksei Lobanov isa-poja suhtega.

Aleksandrovski ja Lobanovi lavalises ruumiinstallatsioonis osalevad omapoolse panusega Kristo Viiding, Taavet Jansen, Alo Kõrve, Kaspar Velberg, Roland Laos, Meelis Rämmeld, Bert Raudsep ja Laur Kaunissaare koos oma isadega.

Etendus on eesti keeles ja kestab 60 min.

“Lühiajaline” on Vaba Lava 2014/2015 hooaja viimane kuraatorprogrammi lavastus.

Piletid müügil Piletilevi müügipunktides ja inernetis www.piletilevi.ee ning tund enne algust kohapeal. Hind: 13.- / 9.- (soodushind pensionärile, tudengile/õpilasele)

“Lühiajalise” klipp

Täname:

Jaak Ader, Anne Erm, P.I. Filimonov, Ott Kangur, Kaur Kivilo, Andres Ojasu, Matti Raidpere, Siim Susi, Karin Tetsmann, Kati Vaas, Siim Vahur, Hannele, perekond Ansper, perekond Krullo, perekond Lauton

Baltic Boutique Apartments

Eesti Teatriagentuur

Eesti Töötukassa

Vene Teater

Fotod printis Artproof

Transpordipartner Art Baltic Consulting

Lavastust ja näitust toetab Eesti Kultuurkapital