Ma võiksin sulguda pähklikoorde

VABA LAVA lavastus Narva, Teater, Mujal, Tallinn

Korraldaja Vaba Lava

Jututaja ja Vaba Lava võtsid kätte ja kutsuvad teatrisse uue nädala esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval (21.-23.11) vaatama etendust “Ma võiksin sulguda pähklikoorde”. Etendus räägib üksildusest ja üksindusest ning põhineb 33 inimese pärislugudel. Üllatus-üllatus – laval on ka ühe Jututaja eaka lugu. Võtke ema, isa, vanaema, vanaonu või mõni teine vanem sugulane, tuttav käevangu ja tehke heategu – kinkige neile oma aega ja kultuuri!
Piletilevist saab pileti soodsamalt, kui sisestada kood: jututaja
Ja veel, teisipäevasele etendusele eelneb põnev vestlus näidendi lavastaja Priit Põldmaga ja Jututaja eestvedaja Mari-Liis Sööt’iga. Vestlust veab ERRi ajakirjanik Mirjam Mõttus.

 

„Oh jumal! Ma võiksin sulguda pähklikoorde ja lugeda end mõõtmatu ruumi kuningaks, kui mul ainult ei oleks halbu unenägusid.“
William Shakespeare, “Hamlet”

Aina rohkem inimesi elab üksinda. Osa neist on jäänud üksi elu keerdkäikudes, osa leidnud, et üksiolemine on nende jaoks kõige sobilikum eluvorm. Mida see tähendab? Ressursside üleküllust, võõrandumise ajastut, üksilduse epideemiat?

Lavastuse loojad on intervjueerinud inimesi, kes elavad, töötavad, rändavad üksinda. Kas nad näevad seejuures ka halbu unenägusid ja mida nende tõrjumiseks ette võtavad? Ja kes see inimene siis lõppude lõpuks on, üksiklane või karjaloom?

„Ma ei oska mõelda, millal see hetk on, kui ma üksildane olen. Pigem ma tegelen terve elu sellega, et inimesi eemale tõrjuda. Mu vanaema küsis, et kuidas sa saad minna koju nii, et tuli ei põle. Ma ütlesin: kallis vanaema, pole midagi paremat, kui minna koju, kus tuli ei põle, ma saan ukse kinni panna ja ma ei pea enam mitte midagi mitte kellegagi rääkima, siis on minu aeg. Vanaema ei saanud lõpuni aru…“
Triin, 41

„Bioloogiliselt me oleme karjaloomad, meil on väga vaja, et keegi patsutaks aeg-ajalt selga, teeks pai, nopiks seljakarvadest satikaid. Seda satikate noppimise tunnet ei saa enda jaoks välja mõelda, endale ise väljastada. Loomulikult on vaja silmast silma vaadata. Aeg-ajalt. Teise inimese soojust ei saa nagu… ahjust.“
Ervin, 33

Etenduse pikkus 1h 50 min ilma vaheajata.

MEEDIAS:

Narva Vaba Laval esietendub “Ma võiksin sulguda pähklikoorde”

Ärataja: Priit Põldma – Vaba Lava etendus üksindusest

Кофе+

KULTUURIBIIT | Näitleja Sander Roosimäe playlist

Aus sümfoonia koosolemisest: SIRP

Vaba Lava teatrikeskuses esietenduv lavastus sukeldub üksildase inimese hingeellu: Põhjarannik

Üksi olemise mitu palet teatrilaval: PEEGEL

OP

Sõna on laval. Liina Olmaru: ERR

 

Galerii

Ajakava

Osalised

  • Tekst Mari-Liis Lill, Aare Pilv, Priit Põldma
  • Lavastaja Priit Põldma
  • Lavastusdramaturg Aare Pilv
  • Kunstnik Arthur Arula
  • Helikujundaja Kalle Tikas
  • Valguskunstnik Priidu Adlas (Eesti Draamateater)
  • Liikumisjuht Ingmar Jõela (Von Krahli Teater)

Mari-Liis Lill, Kaie Mihkelson (Eesti Draamateater), Liina Olmaru, Gert Raudsep, Sander Roosimägi, Joosep Uus (Eesti Noorsooteater)