Mul oli nõbu


Osalised

 • LAVASTAJA

  Valters Sīlis (LV)

 • DRAMATURG

  Rasa Bugavičute – Pēce (LV)

 • TÕLKIJA

  Contra

 • KUNSTNIK

  Uģis Bērziņš (LV)

 • VIDEOKUJUNDAJA

  Laura Romanova

 • VALGUSKUJUNDAJA

  Priidu Adlas

 • HELIKUJUNDAJA

  Raido Linkmann

Aeg, mil kurjategijad valitsesid, tundub olevat möödanik. Praegusel ajal jääb mulje, et need kurjategijad on enda organisatsioonid legaliseerinud ja äritsevad nüüd seaduskuulekalt. Kuid võib-olla ei ole organiseeritud kuritegevus meie riikides põrmugi enda võimu kaotanud. See on lihtsalt kadunud meie tähelepanufookusest.

See on siiras ja liigutav lugu Rasast ja tema nõost. Nad kasvasid koos üles – Rasast sai näitekirjanik, tema nõost sai Kaunase maffia üks juhtfiguure, kelle tapsid 2015. aastal kaks Eesti palgamõrtsukat. Uurimine toimus politseioperatsiooni GRAY EYE nime all ning paljastas lisaks mõrvaritele ka ühe Euroopa suurima kuritegeliku võrgustiku. Näidend põhineb autori mälestustel ilusast lapsepõlvest, värvikatest seikadest teismelise east, küsitavatest situatsioonidest tudengipõlvest ning pöördelistest hetkedest noore kirjanikuna. Lisaks kriminaalasjaga seotud dokumendid ja avalikud andmed.

Dokumentaallavastus “Mul oli nõbu” on näitekirjanik Rasa Bugavičute-Pēce ja lavastaja Valters Sīlise esimene koostöö Eestis.  Rasa on pooleldi lätlane ja pooleldi leedulane, elab ning töötab Lätis, aga suurem osa tema kõige lähedasematest pereliikmetest on Leedus elavad leedulased. Lavastus on omamoodi südamlik ja liigutav hüvastijätt kadunud lapsepõlvesõbra ja sugulasega.

Esietendus 03. juulil 2020 festivalil Baltoscandal.


LOE ROHKEM politseioperatsioonist GRAY EYE

 • OPERATSIOON GREY EYE ⟩ Kuidas Imre Arakas ja teised eestlased Leedus palgamõrva toime panid (Postimees 6.06.2022)  LINK
 • Politsei ajakiri RADAR (lk 26 – 31) LINK
 • Üks vaade Eesti organiseeritud kuritegevuse hetkeseisule (Prokoratuuri aastaraamat 2019) LINK

“Olgu seda lavastust vaatama minejatele ette ära öeldud, et laval ei ole maffialugu. On hoopis poeetiline, valus ja puudtav lugu inimsuhetest ning kahe noore lähedase inimese kasvamisest ja kujunemisest.”

– Margus Mikomägi, 04.09.2020, Teatritasku

“Mul oli nõbu” on dramaturgi katse aru saada, kes tema nõbu tegelikult oli, mis ja miks noorukiga juhtus ning kuidas viis pealtnäha lapsepõlv nagu iga teine kaheksa kuulini. Selleks liigutakse poolteise tunni jooksul läbi Rasa ja Deimantase elude, lapse- ja nooruspõlve, tapmisele eelnenu ja järgnenu, aga ka Baltimaade lähimineviku. Mitmeti piilutakse allilma telgitagustesse, kust pärit lood ja saatused jõudnud veel viimaseil aastailgi sageli Eesti meedia veergudele.

–          Kirjutas Andrei Liimets 22.09.2020 arvustuses ERR kultuuriportaalis

Lavastuse pealkiri viitab selle peategelastele. Üks on Leedu maffias kõrgele kohale jõudnud ja 2015. aasta 6. novembril tapetud Deimantas Bugavičius, teine tema nõbu, toimuvat minavormis kirjeldav lavastuse dramaturg Rasa Bugavičute-Pēce. Ent Sīlise lavastus ei ole krimitoimik. Dokumentaallavastus uurib toimunu inimlikku poolt. Maffia liikmed ei ole muust maailmast sõltumatud. Kuskil on perekonnad, keda toimuv mõjutab ja kes kogu olukorras samuti oma valikuid teevad.

–          Delfi KRIMI 30.06.2020

MEEDIAKAJASTUSED:

30.06.2020 Kui ühest nõost saab dramaturg ja teisest Kaunase maffiaboss. „Mul oli nõbu” näitab allilma inimlikku poolt. 

30.06.2020 Eesti publiku ette jõuab dokumentaallavastus Kaunase maffiast, millega seotud mõrvajuhtumis on kohtu all ka eestlased. 

05.07.2020. Kiri Baltoscandalilt. Viimane päev

 06.07.2020.Jürgen Rooste. Baltoscandali 4. päev ja järellainetus: orgiajärgne väsimus

 06.07.2020 Baltoscandal, eripärane festival iseäralikul ajal

08.07.2020 Laguneva maailma teater

14.08.2020 Rea Lest: teatrit on video vahendusel ikka väga raske teha, ei tea, kas üldse võimalik

01.09.2020 Selfie stick’iga festivali kuulamas

03.09.2020 Mu armastatud sõber ja sugulane oli kurjategija

 22.09.2020 Arvustus. Balti kett lapsepõlve ja kaheksa kuuli vahel

08.10.2020 Henrik Kalmetit näeb Narvas mafiooso rollis

28.10.2020″Teatrivaht”: kas Vaba Lava on leidnud lõpuks oma ilme?

01.03.2021 Teatriauhindade kandidaadid. Oli Draamateatri, Juhan Ulfsaki, Von Krahli ja Ugala aasta

21.03.2021. Henrik Kalmet saates “Hommik Anuga”

MEEDIAKAJASTUSED LÄTIS

Dvēseles atstarojumi brālēna spogulī

Igaunijā jūlijā pirmizrādi piedzīvos Valtera Sīļa izrāde “Man bija brālēns”

“Jaunā normalitāte” Igaunijas teātrī

“Tas ir tikai mirklis – vienu dienu mēs dzīvojam ļoti labi, bet nākamajā brīdī trūkst maizes.” Kā pandēmiju pārdzīvo aktieri Igaunijā