Uudised

Vaba Lava Narva teatrikeskus avatakse 1. detsembril

Homme, 1. detsembril avatakse Narvas teatrikeskus Vaba Lava Narva, mille juhatab sisse rahvusvaheline etenduskunstide nädala programm. Uus teatrikeskus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

Juubeliaastaks valmiva Vaba Lava Narva teatrikeskusesse tuleb 216 istekohaga black-box-tüüpi teatrisaal (371 ruutmeetrit) koos abi- ja kontoriruumidega ja 70kohaline stuudiosaal (136 ruutmeetrit), mida saab kasutada Vaba Lava proovisaalina kui ka Eesti Rahvusringhäälingule teleülekanneteks. Samuti kuuluvad keskuse juurde 50kohaline väike saal (82 ruutmeetrit) ning kohviku- ja galeriiala.

Vaba Laval on majad nii Tallinnas kui ka Narvas. Tallinna Vabas Lavas on teatrimajade ülene üldine ja strateegiline juhtimine ning tugitegevused. Lisaks on kummalgil majal oma kohapealne tiim, kes tegeleb teatrimaja igapäevase administreerimise ja toimimisega.

Teatrikeskuse avab 1. – 11. detsembrini kestev etenduskunstide nädal. Etenduskunstide nädala avab MTÜ R.A.A.A.Mi uus lavastus „TRANSIIT. Peatage muusika“. Soomest on kohal Race Horse Company, kes korraldab lastele tsirkuse töötube ning näitab kaasaegset tsirkust, Rootsi Kuninglik Draamateater annab etendusi visuaal-eksperimentaalse lavastusega „Hedda Gabler“, Leedu Riiklik Draamateater toob Narva vaatajani kolmel korral haarava dokumentaalteatri lavastuse „Roheline aas“. Lisaks põnevale teatriprogrammile saab nädala jooksul kuulata häid kontserte, vaadata maailmatasemel kino ning osaleda avalikel aruteludel ja seminaridel. 3. detsembril on Vaba Lava Narva stuudiosaalis EV100 raames Igor Kopõtini loeng „Narva linna keerulisest rollist Eesti Vabadussõjas“ ning 5. detsembril seminar rahvusvahelisest koostööst kultuurivaldkonnas.

Juubeliaastal avatav Vaba Lava Narva teatrikeskuse ehitust toetab Kultuuriministeerium ja teatritehnika soetamist EAS, etenduskunstide nädal on sündinud Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali, Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupi, Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Integratsiooni Sihtasutuse, Rootsi Instituudi, Rootsi Suursaatkonna, Soome Instituudi, Goethe Instituudi ja Saksamaa Suursaatkonna koostöös.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.

Etenduskunstide nädala programm

1. detsember


-18.00 «TRANSIIT. Peatage muusika», esietendus (ainult kutsetega)
Produtsent R.A.A.A.M., kaasprodutsent Vaba Lava. Dokumentaallavastus eesti muusikute gastrollidest Nõukogude Liidus. Dmitri Jegorovi (Venemaa) lavastuses mängivad Ivo Uukkivi, Jarek Kasar, Veiko Tubin, Martin Kõiv, Marten Kuningas, Pavel Botsarov, Steffi Pähn
– 22.30 Kontsert ja pidu, kus esinevad Tõnis Mägi, Marju Länik, Jarek Kasar jt koos Estraadiraadioga, konferansjee Peeter Volkonski. Õhtu jätkub kohalike diskorite Max Diesel ja Vitalik Red rütmidega.

2. detsember


-20.00 «Hedda Gabler»
Rootsi Kuningliku Draamateatri Dramaten «Hedda Gabler» Anna Petterssoni lavastuses kujutab endast Henrik Ibseni ühe tuntuima näidendi visuaal-eksperimentaalset dekonstruktsiooni.

3. detsember

-13.00-14.30 Igor Kopõtini loeng „Narva linna keerulisest rollist Eesti Vabadussõjas“
-16.00 Erakondade esindajate valimisdebatt Ida-Virumaa teemadel
-19.00 «Vanem poeg». Peterburi teater Masterskaja lavastus põhineb Aleksander Vampilovi samanimelisel komöödial. Lavastaja: Grigori Kozlov

4. detsember

-15.00 «Persona». Kuressaare Linnateatris valminud Matteo Spiazzi lavastuses mängivad neli näitlejat laval maskides ja vaikides. Miimikat, liikumist ja kehakeelt kasutades toovad näitlejad vaatajani inimeste varjatud ja ebatäiuslikud küljed. Laval Rauno Kaibiainen, Merilin Kirbits, Kristian Põldma ja Tanel Ting.
-19.00 «Pikse pill». R.A.A.A.M.i lavastus vaatab, mis juhtub siis, kui meie, 21. sajandi täiskasvanud, iroonilised inimesed, kohtume oma esivanematega, kelle maailmapilt on hoopis teistsugune? Näidendi autor ja lavastaja Damir Salimzianov, laval Jarmo Reha, Liisa Pulk, Mirtel Pohla, Riina Maidre, Veiko Tubin, Karl-Andreas Kalmet, Ott Raidmets.

5. detsember

11.00-13.00 Eesti, vene ja euroopa teatrikriitikud, -lavastajad ja -produtsendid arutlevad võimaluste üle teha rahvusvahelist koostööd ja kaasproduktsioone, eraldi teemana käsitletakse koostöövõimalusi Narvas. Seminaril peab ettekande lavastaja Merle Karusoo. Seminari moderaatoriks on vene teatriekspert Oleg Lojevski.

6. detsember

15.00, 16.00, 17.00 Soome kaasaegse tsirkuse lipulaeva Race Horse Company töötoad lastele (kohad täis!)

7. detsember

19.00 «Urbotek»

Race Horse Company lavastust «Urbotek» iseloomustab must huumor, palavikuline tegutsemine ning hulljulge akrobaatika. Lavastaja Rauli Dahlberg.

8. detsember

21.00 «Vaba Start» on kontserdisari tutvustamaks nii Ida-Virumaa bände ja DJ-sid kui külalisesinejaid.

9. detsember

Kino Sõpruse filmiprogramm

14.00 «Kamtšatka karud» (Venemaa, 2018) Vene karuentusiastide meeskond jälgis seitsme kuu vältel mitut karuperekonda ning nende elu ja arengut vabas looduses. Režissöör Irina Zhuravleva, Vladislav Grishin
16.00 «Armastuseta» (Venemaa, 2017) Andrei Zvjagintsevi viies täispikk mängufilm «Armastuseta» on valus vaimse allakäigu lugu, mis on üles ehitatud krimitrilleri pingestatusega.

20.00 «Roheline aas»
(ka esmaspäeval, 10. detsembril ja teisipäeval, 11. detsembril kl 19.00)
Leedu Riikliku Draamateatri dokumentaallavastus põhineb Ignalina tuumajaama töötajate lugudel. Lavastajad Jonas Tertelis ja Kristina Werner.

Etenduskunstide nädala täisprogrammi leiab: https://vabalava.ee