Uudised

Esietendub lavastus E-Estonia võludest ja valudest

22. mail esietendub Vaba Lava teatrikeskuses selle hooaja kuraatoriprogrammi IN I OUT kaheksas lavastus, milleks on Chris Kondeki ja Christiane Kühli “Eritunnused” (Distinguishing Marks).

Viimase viie aasta jooksul peetud loengute ja loodud lavastuste käigus on Berliini performance‘i-duo videokunstnikud Chris Kondek ja Christiane Kühl uurinud uute digikeskkondade teatraalseid aspekte.

Seekord on kunstniketandemi huviorbiiti sattunud `meie aja kangelane`, meie lipulaev E-Eesti, seega on iseenesestmõistetav, et Kondeki ja Kühli uusim lavastus valmibki just Eesti pinnal. Koostöös eesti dramaturgi, etenduskunstnike ja IT spetsialistiga (Piret Jaaks, Roland Laos, Barbara Lehtna, Helen Kask ja Taavet Jansen) on valmimas lavastus, mille keskmes on Eesti edulugu, alates tema tagasihoidlikust sünniloost eesti soodes ja rabades kuni sirgumiseni salapäraseks ja nähtamatuks E-Eestiks. Kuna igal säraval mündil on ka teine pool, siis tegeleb see lavastus muuhulgas e-ühiskonna hämaramate varjukülgedega.

Lavastuse `kangasse` on sisse põimitud mitmeid peaaegu usutavaid ja dramaatilisi lugusid, näiteks äpardunud e-residendist ettevõtjast või X-teel suure kiiruse tõttu rööbastelt maha sõitnud müütilisest, üksildasest rändurist, kes palub end kutsuda E-Eestiks.

Samanimeline bränd E-Estonia kuulutab – The Future is Now – tulevikule on alus pandud juba praegu. Samas, kas keegi saab täie veendumusega öelda või ennustada, milline see tulevik võiks välja näha?

Sellele küsimusele kutsubki lavastus “Eritunnused” kõiki vaatajaid kaasa mõtlema.

Kunstnike kollektiiv esitab oma uurimustöö tumedamaid tulemusi mai lõpus Vabal laval. Vaatajatel on võimalus osa saada performance’ ist, kus on kasutatud erinevaid metoodikaid ja esitusstiile; kusjuures lavastuses on võrdväärseteks komponentideks video, heli ning digitaalsed lahendused.

Etendus on eesti ja inglise keeles.

Esietendus 22. mai 2017 Vaba Lava teatrikeskuses. Piletid Piletilevis.

Järgnevad etendused: 23., 24., 25. ja 26. mai Vaba Lava teatrikeskuses. 28. mail Tartus ERMi teatrisaalis.

Peale 22. mai etendust IN I OUT pidu, 23. mai etendusele järgneb vestlus trupiga.

Lavastust toetavad Goethe Instituut ja PK Ilmarine Hotel. Tartu etenduse toimumist toetab lisaks ka Tartu linn.

Lavastuse väljatoomine toimub projekti “Theatre Expanded” raames, mida toetab Interregi Kesk-Läänemere 2014-2020 programm.

“Eritunnused” kuulub ka Goethe Instituudi „Saksa Kevade“ programmi.

Lisaks oodatakse kõiki huvilisi 22. ja  23. mail Vabal Laval toimuvale rahvusvahelisele konverentsile „Etenduskunstide tulevik: teatrivälja avardumine“, kus peavad loengu ka Chris Kondek ja Christiane Kühl. Konverents toimub Interregi Kesk-Läänemere 2014-2020 programmi raames ning võtab kokku Vaba Lava kahe hooaja (2015-2017) kuraatoriprogrammi, mille fookuseks on olnud saksakeelne kultuuriruum (kuraatorid Madli Pesti ja Thomas Frank), ning  Theatre Expanded’i produtsentide õppe.