Uudised

Esimene teatrisarja “Sajandi lugu” pilet anti üle president Kersti Kaljulaidile

15. märtsil toimus presidendilossi ees Eesti Vabariik 100 teatrisarja „Sajandi lugu“ avaüritus. Eesti Etendusasutuste Liidu juhatuse esimees Priit Raud andis president Kersti Kaljulaidile üle esimese kinkepileti kõigile „Sajandi loo“ lavastustele. Tehti teatavaks sadakond ühiskonnale olulist isikut ja organisatsiooni, keda teatrid samuti kinkepiletitega meeles peavad.

Avaüritusega anti sümboolne avaakord kõige suuremale koostööprojektile, mida eesti teatrites kunagi tehtud. Mängides läbi vabariigi lugu, teeb kõnealune teatrisari ise omal moel ajalugu: see on nii osalejate arvu kui toimumisaega silmas pidades meie teatriajaloo suurim lavastus. Omaette väärtus on teatritevahelisel koostööl, mis sünnitab uusi ja üllatavaid loomingulisi kooslusi.

Nii jõuab alates augustist 2017 kuni juulini 2018 igal kuul publiku ette üks Eesti Vabariigi elukümnendist inspireeritud lavastus. Ühiselt tulevad lavastustega seotud 24 teatrit taas kokku 2018. aasta septembris Tartus, kui Eesti Teatri Festival Draama ajal toimub kõigi „Sajandi loo” lavastuste etendusmaraton.

Otsus oma riigile sajandaks sünnipäevaks sajandipikkune lugu kinkida sündis kolm aastat tagasi Eesti Etendusasutuste Liidu eestvõttel. Sajandi jagati kümnenditeks, lisati pilk tulevikku ja otsustati, et kõik lavastused luuakse kahe teatri koostöös. See, millised teatrid loomingulise paari moodustasid ja milline kümnend ühislavastuse aineseks sai, selgus loosi teel.

15. märtsil avati ka „Sajandi loo” https://ev100.ee/teater ja FB leht Sajandi lugu teatrisari ning mõned teatrid alustasid piletite müüki.