Uudised

Kevadel 30. sünnipäeva tähistav Jazzkaar avalikustas peaesinejad

Juubelifestival Jazzkaar toob aprillis esmakordselt Eestisse kaks väga erilist Ameerika jazzansamblit – kuulsa jazztrummari Mark Guiliana bändi Beat Music ning parima tenorsaksofonisti Joshua Redmani trio. 

Ameeriklane Mark Guiliana on maailma karismaatilisemaid ja hinnatumaid trummareid, kes tegi muuhulgas kaasa David Bowie viimasel albumil „Blackstar“, millega võideti neli Grammy auhinda. Kujutage ette arvutimängu süntesaatori veidi nurgelise soundiga trummibiite ning lisage sinna kogu jazztrumminduse voolavus ja erakordne tehniline võimekus, nii saategi kokku Mark Guiliana unikaalse rütmikeele. 

Jazzkaarel esinev Mark Guiliana’s Beat Music mängleb julgelt jõulise rütmika ja filmilike atmosfääridega, akustiliste ja elektrooniliste toonidega. Lisaks Bowiele on Mark Guilianal suurepärane koostöö pianist Brad Mehldauga ning ta on musitseerinud ka jazzilegend John Scofieldi, neo-soul lauljanna Meshell Ndegeocello, reggae/hip-hop artisti Matisyahu, jazzvokalisti Gretchen Parlato ning bassimängija Avishai Coheniga. Coheni trio koosseisus osales Guiliana 2005. ja 2008. aastal ka Jazzkaarel. Mark Guiliana’s Beat Music esineb juubelifestivalil värskete rütmidega nii klubimuusikafännidele kui ka jazzisõpradele Vabal Laval 26. aprillil.

Koos Mark Guilianaga on esinenud ka Eesti üks hinnatumaid pianiste Kristjan Randalu, keda köidab tema mängu konkreetsus, masinlik täpsus, mis on samaagselt kombineeritud ülima paindlikkusega. „Kui mängisin Dhafer Youssefi kvartetis, olime Markiga koos mitmetel tuuridel. Marki mängustiilis on väga selgeid mõjutusi elektroonilisest muusikast. Sellest tingituna on tema trummiseti käsitlus soolodes tihtipeale üllatavalt minimalistlik, piirdudes näiteks ainult bass- ja soolotrummiga. Tulevalt kontserdilt standardset jazzi ja svingi ootama ei peaks, kindlasti aga aktuaalset muusikat hetkes, mille rütmid kedagi külmaks ei jäta,” sõnas Randalu.

Esimest korda jõuab Eestisse Ameerika tenorsaksofonist Joshua Redman, kelle ainulaadne saksofonitoon ja hämmastav virtuoossus koos isikupärase stiiliga on temast teinud juba legendi. Joshua Redman on võitnud arvukalt auhindu ning pälvinud mainekate jazziväljaannete nagu DownBeat, Jazz Times, The Village Voice ja Rolling Stone edetabelite esikohti. Teda on korduvalt nomineeritud Grammy auhinnale. 

Redmani unikaalne energia ja saksofonitoon on viinud muusiku kokku jazzistaaridega nagu: Dave Brubeck, Chick Corea, Bill Frisell, Herbie Hancock, Quincy Jones, Stevie Wonder ja The Bad Plus. Möödunud aastal ilmunud Joshua Redmani värskeim album “Still Dreaming” seob omavahel folgi, gospeli ja bluesi kõlad ning on pühendatud muusiku saksofonistist isa Dewey Redmani mälestusele. Saksofoniäss Joshua Redmani trio, kus ta partneriteks on mainekad muusikud Reuben Rogers kontrabassil ning Gregory Hutchinson trummidel, esineb festivalil Jazzkaar Vabal Laval 25. aprillil.

Mark Guiliana’s Beat Music ja Joshua Redman Trio kontsertide piletid on müügil alates 19. oktoober kell 10:00 Piletilevi müügipunktides ja veebilehel www.piletilevi.ee. 

Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar tähistab kevadel 30. sünnipäeva ning täidab 19.-28. aprillini Eesti parima jazziga. Juubelifestivali koduks on taaskord Telliskivi Loomelinnak Tallinnas, kuid jazzihelid kostuvad ka pealinnast kaugemale. Kogu suur sünnipäevaprogramm avalikustatakse 2019. aasta alguses Jazzkaare kodulehel www.jazzkaar.ee.

Jazzkaare peasponsorid on KAFO, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht ning aastasponsorid My City Hotel, BMW, Tallink ja Aktaprint. Festivalikeskust aitavad püstitada Prike, Telliskivi Loomelinnak ja kohvikupartner on Reval Café. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn