Uudised

Teatrilaboratoorium Vaba Lava Narva teatrikeskuses

19.-25. juulil 2019 toimub Vaba Lava Narva teatrikeskuses koostöös Oleg Lojevski ja nimeka Rahvuste Teatriga Moskvast teatrilaboratoorium, kus osalevad Peterburi teatri Na Liteinom trupi näitlejad ja eesti näitlejad – Elina Reinold, Eduard Tee, Andres Mähar, Ingrid Margus, Riina Maidre ja Tõnn Lamp. 

 

Laboratooriumi idee autor ja juht on Vaba Lava endine kuraator, rahvusvaheline teatriekspert Oleg Lojevski. Ta on Vene riikliku teatripreemia „Kuldne mask” ekspertnõukogu liige ning K. Stanislavski ja S. Djagilevi nimeliste rahvusvaheliste teatripreemiate laureaat. 20. aastat tagasi asutas Lojevski laboratoorium-õpitoa „Noor režissuur ja professionaalne teater”, hiljem aga „Noor režissuur ja tänapäeva dramaturgia” eesmärgiga tuua kokku lavastajaid kogu Venemaalt ning tutvustada huvitavaid draamatekste. Oleg Lojevskil on õnnestunud luua laboratooriumite ülevenemaaline võrgustik. Hetkel ei vii ta neid läbi enam üksi, vaid seda teevad tema mõttekaaslased. Oleg Lojevski on Venemaal tuntud kui ühemehe-teatriagentuur.

 

 Laboratooriumid on üks kõige huvitavamatest ilmingutest kaasaegses teatris Venemaal kui ka mujal maailmas, pakkudes noortele lavastajatele võimalusi endast teada anda. Laboratoorne eskiismeetod võimaldab lavastajatel kiirelt esitleda keskset ideed ja tulevase lavastuse tähtsaimat metafoori. Samuti on produtsentidel võimalus kohe otsustada, kas antud loominguline žest on huvitav ja kas eskiisis on midagi uut.

 

Eskiise on kutsutud lavastama eesti juurtega Venemaa näitleja ja lavastaja Julia Aug, kelle viimatist lavastajatööd Eestis saab näha populaarses Vaba Lava kuraatoriprogrammi lavastuses “Minu Eesti vanaema” ja noor ning ambitsioonikas lavastaja Georgi Surkov (Läti).

 

Teatrilaboratoorium vältel, 5-päevase prooviperioodi jooksul sünnivad kaks lavastuseskiisi ja viiimasel, kuuendal päeval toimub nende avalik esitlus.  Esitluse publikul on võimalus etenduste lõpus hääletada selle üle, kas see tööprotsess jõuab täispika lavastuseni või soovitatakse asi jätta sinnapaika. 


ESKIISIDE ESITLUSED 

25.07 kell 16.00 

Vaba Lava Narva teatrikeskuse suures saalis

Aleksei Kuralehi näidendi “Vaherahu eskiisi esitlus, lavastaja Julia Aug (Venemaa).

Laval: Peterburi teatri Na Liteinom trupi näitlejad.

Eskiisi kirjeldus:

tänapäev, sõda, vaherahu. Rindejoonel asub maja, mille hävitas juhuslik mürsk. Maja varemetes elab üksik lapseootel naine. Vastaspooled lepivad kokku, et parandavad maja ja saadavad sinna oma inimesed, kellest saavad vaenlased.

 


25.07 kell 19.00

Vaba Lava Narva teatrikeskuse suures saalis

Irina Voskovskaja nimetu näidendi eskiisi lavastajaks on Georgi Surkov (Läti).

Näitlejad: Elina Reinold, Eduard Tee, Andres Mähar, Ingrid Margus, Riina Maidre ja Tõnn Lamp.

Irina Vaskovskaja on vene tunnustatud dramaturgi Nikolaj Koljada õpilane. 2014. aastal sai Vaskovskaja preemia “Debüüt” laureaadiks ning tema kolm näidendit “Märts”, “Vene surm” ja “Südame tunnid” on olnud samale preemiale nomineeritud. Samuti on Vaskovskaja olnud kolmel korral konkursi “Evrazija” laureaat ning kahel korral on teda tunnustatud noore dramaturgina festivalil “Ljubimovka”. Tema näidend “Märts” sai grand prix ja vaatajate lemmiku auhinna konkursil “Kuldne mask”.

Eskiisi kirjeldus:

Kõik elav koosneb aatomitest. Kuid kui me vaatame objekti esmakordselt, siis me ei mõtle sellele, vaid näeme seda tervikuna, loeme sealt välja valmiskujutise, mille põhjal kujundamegi oma arvamuse.

Püüdmata mõista, millest me koosneme, teeme lõputult vigu, määratledes inimest või muud objekti kui lõplikku kujutist, paigutades selle ühte või teise rühma ning andes sellele konkreetse liigi nimetuse.

Kuid alles „mikroskoobi all“ vaadates saame kindlalt veenduda, mis on ehtne ja mis on võlts.


Sissepääs esikiiside esitlustele on tasuta


Vaba Lava Narva teatrikeskuse kontseptsioon on elavdada Narva kultuurielu, mis pakub eesti ja välisteatritele võimalust omalavastuste ja külalisetenduste andmiseks ning muude kultuuriürituste korraldamiseks.