Uudised

Vaba Lava Narva teatrikeskus tähistab teist sünnipäeva

1. detsembril täitus kaks aastat Vaba Lava Narva teatikeskuse avamisest. Keskus on toonud piirilinna lavastama mitmeid Vene päritolu maailmanimesid ja loonud uusi, lühikese aja jooksul menukaks saanud traditsioonilisi üritusi.

Aasta algas Narva teatrikeskuse jaoks esietendusega – Venemaa üks paremaid dokumentaliste, Mihhail Patlasov, tõi lavale Eesti kunstnike lugudel põhineva “Üleminekuaja inimesed”. Vaatamata keerulisele aastale ei jäänud see ainsaks esietenduseks Narvas – sügishooaja avas R.A.A.A.M. lavastusega “Minu Georg Ots”, Polygon Teater tõi Narvas välja etenduse “Roheline nagu laulaks”. Esietenduste nimekirja võib panna ka Narva eesti keele maja omanäolise keeleõppeprojekti, räpiooperi “Karma”.

Väga menukaks on kujunenud Narvas märtsi alguses toimuvad Peterburi teatrite päevad, mille raames etendati sel aastal täissaalile muuhulgas ka Venemaa kõrgeimale teatriauhinnale nomineeritud Lev Erenburgi lavastust “Kunigas Lear”.

Vaba Lava juht Märt Meos loodab, et järgmisel aastal saab Narva lisaks Peterburi teatrite päevadele ning sügisel toimuvatele ja juba traditsiooniks muutunud rahvusvahelistele poeesiapäevadele juurde veel ühe festivali, mis pöörab tähelepanu tänaseks väga oluliseks muutunud sõnavabaduse teemale teatris.

Sellel aastal alustas Vaba Lava Eesti ja Venemaa koostööptojektiga, mille raames pidi toimuma festival “On the Edge” korraga kahel pool piiri, Narvas ja Ivangorodis. Koroonaviiruse tõttu kolis festival koostöös Venemaa teise festivaliga “Totška Dostupa”, veebi ning seal sai vaadata 11 interaktiivset etendust, millest kolm olid seotud Narva, selle lugude ja legendidega.

Selle aasta üheks olulisemaks märksõnaks on teatrikeskuse jaoks noored: septembris alustas Narvas esimese eestikeelse huviringina tööd laste teatristuudio, mida juhendavad noored näitlejad Elar Vahter ja Kristjan Poom. Oktoobris toimus Narvas iga-aastane üle-eestiline koolinoorte teatripäev, mille raames pakkusid Eesti teatrid lastele tasuta töötubasid.

Oma teist sünnipäeva plaanis teatrikeskus tähistada lastelavastuse “Muinasjutumöll” esietendusega. Koroonaviiruse tõttu lükati esietendus aga uude aastasse. “Muinasjutumöllu” lavastajaks ja dramaturgiks on Venemaa Kuldse Maski ning Eesti teatri auhinna nominent Damir Salimzianov.

Uue aasta üheks tippsündmuseks saab kindlasti teatriauhindade jagamine teatripäeval, mis toimub esmakordselt Narvas ja seda muidugi meie Vaba Lava Narva teatrikeskuses.

“Aga järgmisel aastal on meil ees ka teisi väga suuri ja põnevaid projekte,” ütles Märt Meos. “Aasta avame lätlasest lavastaja Elmārs Seņkovsi lavastusega “Kaks garaaži,” mille muudab huvitavaks see, et laval näeb korraga nii Eesti kui Läti näitlejaid. Euroopa päeval, 9. mail, esietendub meie teatrikeskuses Valgevene lavastaja Nikolai Khalezini tõsielulistel sündmustel põhinev lavastus tööpealkirjaga “Lask”, milles käsitletakse Valgevene presidendivalimiste järel alanud sündmuseid.”