Uudised

Vaba Lava Teatrikeskuses  korraldatakse matused

13. jaanuaril 2016 esietendub Vaba Lava teatrikeskuses „Wake Up! It´s Time to Die“, mis on lavastus sellest, millest muidu ei räägita. See on lavastus, mis keskendub surmale ja sellega seonduvatele rituaalidele. Lavastuses võetakse ette utoopilises võtmes kolm konkreetset juhtumit, kus ärasaadetavateks on Sõda, Kapitalism ja Inimene.

 13. jaanuaril esietenduv lavastus keskendub just inimesele ja matustele ja sellega kaasnevatele rituaalidele. Pooldokumentaalne kunstilis-loogiline etendus “Wake Up! It’s Time to Die” põhineb autorite isiklikel kogemustel ja lähtub argielu raamistikust. Lavalauad lubavad korraldada nii iseenda kui teiste väljamõeldud tegelaste matusetseremooniaid, mida argielus üldjoontes harva teha õnnestub. Publik saab võimaluse mõtiskleda nii inimese eksistentsi kui selle erinevate lõpplahenduste üle,“ selgitab lavastaja Katrin Essenson. “Wake Up! It’s Time to Die” on midagi enamat kui üks lavastus. Juba see, kuidas matused on meie kultuuriruumis üks väheseid müstilistest rituaalidest, mis seob meid muinasaegadega, võiks panna inimesed mõtlema ja väljendama seost igavikuga, mõtiskles Essenson lavastuse suurema eesmärgi üle.

Lavastuses on oma roll ka publikul. Tulevad ju igale matusele sõbrad, tuttavad, töökaaslased, naabrid, armukesed, vaenlased, jüngrid, võimuesindajad ja veel palju teistes rollides inimesi, kes avaldavad austust lahkunule. „Tahamegi, et publik saaks lavastusest osa. Et need rituaalid, mis meid lahkunut ära saates ootavad, oleksid teada ja ei valmistaks leinajatele ja neid ümbritsevatele inimestele kohmetust,“ rääkis Essenson.  

 „Wake Up! It’s Time to Die“ lavastajad on Katrin Essenson ja Jarmo Karing (MTÜ Kirbutsirkus) ning lavakujunduse teeb Liina Keevallik. Piletid etendusele on saadaval Piletilevis (link). Etenduse rahastamisele saab iga inimene hoogu lisada Hooandja portaalis: https://www.hooandja.ee/projekt/wake-its-time-die

 Vaba Lava 2015/2016 hooaja kuraatoriprogrammi on kokku pannud rahvusvaheline etenduskunstide ekspert Thomas Frank Austriast ning teatriuurija ja -kriitik Madli Pesti, kes valisid  avalikule ideekonkursile laekunud 244 projekti hulgast välja 9 lavastust, koondades need pealkirja alla “Tavalised inimesed: alastusest enam”.