Uudised

Vaba Lava teatrikeskust külastas avahooajal üle 42 000 inimese

Vaba Lava teatrikeskust külastas avahooajal  üle 42 000 inimese

2014. aasta 19. septembril Telliskivi Loomelinnakus avatud Vaba Lava teatrikeskuse avahooajal toimus enam kui 45 erineva teatritrupi etendused ning külastuste arv oli 42 046 inimest.

“ Kokkuvõtteid tehes ning esimesele hooajale  tagasi vaadates võib rõõmu tunda – külastajate arv on üle ootuste suur; majas toimunud lavastuste koguarv on märkimisväärne; esimese hooaja kuraatoriprogramm on tunnustamist väärt –  Fine5 Tantsuteatri “…and Blue” pälvis Eesti Teatri aastaauhinna parima tantsulavastuse kategoorias,” võttis hooaja kokku teatrijuht Kristiina Reidolv.

Hooajal 2014/2015 jõudis Vabal Laval publiku ette 56 lavastust, millest 11 kuulusid Madis Kolki ja Oleg Lojevski poolt kureeritavasse Vaba Lava kuraatoriprogammi. 5 korral andsid majas etendusi välismaised trupid muuhulgas Hispaaniast, Saksamaalt ning Iraan viie erineva lasvastuseksiisiga. Kokku toimus Vabal Laval 195 etendust. Publikumenu oli suurim kuraatoriprogrammi lavastusel “Eesti Ajalugu”, mida käis vaatamas 1851 külastajat.

Noorte eksperimentaallavalt väärib esiletõstmist äärmiset menukaks osutunud varjuteatri-lavastus “Üle vee”, mida külastas ligi pooltuhat inimest ning mille eest nomineeriti lavastaja Helen Rekkor teatri aastaauhindade jagamisel Salme Reegi nimelise lastelavastuste auhinnale.
Valikut esimese hooaja huvitavamatest lavastustest on võimalik veel vaadata Draama 2015 Vaba Lava showcase’il septembris. 10. septembril “Seymour” (Andreas Merz Raykov/R.A.A.A.M), 11. septembril “…and Blue” (Tiina Ollesk, Rene Nõmmik/ Fine5) ja 12. septembril “Üle vee” (Helen Rekkor) ja “FAC!+DO!+TOTUM!” (Peeter Raudsepp ja Krista Köster).

“Värsked algatused, avatus, tolerantsus, esitada väljakutse nii truppidele kui vaatajatele – need on märksõnad, mis iseloomustavad meie eesmärke ja suunda, kuhu liigume,” kommenteeris Reidolv.

19. septembril algab kuraatorite Madli Pesti ja Thomas Frank poolt kureeritav 2. hooaeg “Tavalised inimesed: alastusest enam”. “Soovime esile tõsta tavalisi inimesi: laval on tavalised inimesed, etendustel pöörduvad kunstnikud otse inimeste poole ning küsivad nende identiteedi ja igapäevaelu kohta. Mõistega “alastus” seostub programm mitme kandi pealt. Etendajad on laval alasti nii füüsiliselt kui vaimselt: nad avavad publikule oma maailma. Samas aga on ka publik kutsutud metafoorsele alastusele: tantsima linnaruumis, valmistama õhtusööki, rääkima etenduskunstnikele oma elust. Selline lähenemine alastusele ei ole lõplik, midagi on siin veel peidus – usume, et vaataja-osaleja leiab oma tee meie valitud programmis, “ võttis eeloleva hooaja kokku Madli Pesti.

Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mille eesmärgiks on pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii teatrihoone kui erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Teatrikeskus on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele.